Holdskak 2017-2018

Se også 8. hovedkreds’ holdkampsside.

Klubbens styrkeliste.

1. holdet i Mesterrækken:

Nr. Hold 1 2 3 4 5 6 7 MP BP Plac.
1 Allerød 1 2 3 64 55 66 7 88 14 46½ 1
2 Allerød 2 1½ 8 3 4 45 6 7 5 25 5
3 Helsingør 2 75 1 2 58 4 51 6 6 20 6
4 Sjælsø 1 62 87 12 2 3 58 5 10 35½ 3
5 Frederikssund 1 87 6 74 31 24 73 4 6 30 4
6 Roskilde 1 64 5 87 67 12 2 3 12 38½ 2
7 Fredensborg 1 33 40 45 62 8 ½1 2 3 15½ 7
8 Gribskov 1 15 2 16 33 7 43 10 0 13 8

Fællesafslutning i Allerød.

Allerød 1 rykker op i 2. division. Gribskov 1 rykker ned i A-rækken.

Se også resultater fra Mesterrækken på 8. HKs holdturneringsside.

Individuelle resultater på 1. holdet:

Bræt Navn Rating Gri. Ros. FHS All.1 All.2 Hgør Sjæ. Total %
R Hasso Schütze 2085 0 1 1/2 50
1 Henrik Mikkelsen 2047
2 Thomas Larsen 2002 1 0 1 ½ 1 1 0 4½/7 64
3 Per Lund 1972 1 ½ ½ ½ 1 0 3½/6 58
R Jørgen Scheuer 1955 1 0 1/2 50
4 FM Daniel Andersen 1720 0 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 2/7 29
5 Kenneth Haagensen 1798 1 0 ½ 1 1 1 ½ 5/7 71
6 Allan Kimose 1892
7 Carsten Parbo 1727 1 0 ½ 0 ½ ½ ½ 3/7 43
R Stefano Sias 1729 1 ½ ½ 0 ½ 1 3½/6 58
8 Kristian Kjær 1721 1 1 0 ½ ½ 1 1 5/7 71
R Finn Holm 1410 1 0 1/2 50
R Thomas Wester 1288 ½ 0 ½/2 25
R Jørgen Slotsgaard 1191 0 0/1 0
I alt 7 4 3 4 7 30/56 54
Forventet score 6,52 2,67 4,82 2,35 3,19 5,57 1,34 26,46

2. holdet i B-rækken:

Nr. Hold 1 2 3 4 5 6 7 8 9 MP BP Plac.
1 Allerød 4 72 37 64 5 9 6 7 8 10 10 39½ 4
2 Allerød 5 11 10 43 4 8 15 6½ 17 09 1 13½ 9
3 Frederikssund 2 93 11 24 10 7 44 52 6 18 2 20 8
4 Gribskov 2 8 49 12 2 6 34 10 5 37 4 24 7
5 Espergærde 1 7 8 94 1 10 27 63 4 66 13 44 1
6 Frederiksværk 1 10 7 8 9 4 1 2 3 52 12 42½ 2
7 Hillerød 4 5 6 10 68 3 9 1 27 45 10 34½ 5
8 Helsingør 3 4 5 6 72 2 10 49 1 37 7 28½ 6
9 Furesø 2 53 44 45 6 1 7 84 10 28 13 41½ 3
10 6 2 7 3 5 8 4 9 1

Sidste runde spilles hos Furesø.

Espergærde 1 rykker op i A-rækken.

Se også resultater i B-rækken på 8. HKs holdturneringsside.

Individuelle resultater på 2. holdet:

Bræt Navn Rating Fur. All.4 All.5 Hil. Gri. Esp. Frv. Hgør. Total %
1 Jørgen Scheuer 1955 1 ½ 1 1 ½ 1 0 ½ 6/8 75
2 Stefano Sias 1734 1 1 0 2/3 67
3 Finn Larsen 1597 0 0/1 0
4 Finn Holm 1410 0 0 0 0 ½ ½ 0 0 1/8 13
5 Kamil Girtler 1379 1 0 0 0 0 1/5 20
6 Thomas Wester 1288 0 0 ½ 1 0 0 ½ 2/7 29
7 Jørgen Slotsgaard 1191 0 ½ 0 ½ 1 ½ 1 0 3½/8 44
8 Roar Skov 1085 0 0 0 0 0/4 0
R Cort Skov 1075 0 0 1 0 1 0 0 2/7 29
R Thomas Andersen 1052 1 0 ½ 0 1 ½ 0 2/6 33
Tabt uden kamp 0 0  3 x 0 0 0/6 0
I alt 3 1 4 4 2 1 20/64 31
Forventet score 1,19 1,70 5,19 2,64 4,45 1,47 1,12 1,13  18,89